Zváranie je pomerne veľmi náročná činnosť, ktorá si vyžaduje mnoho skúsenosti väčšiny mužov. Profesionálni zvárači majú niekedy sami čo robiť, aby zvládli zvárať rôzne typy kovov. Predsa len nie je kov ako kov. Preto existuje mnoho typov elektród. Elektródy na liatinu, wolfrámové elektródy alebo klasické bázické či rutilové elektródy. Každý typ je určený na zváranie iných typov materiálov. V závislosti od toho, aký typ materiálu idete zvárať budete potrebovať aj elektródy. Máme na výber viacero typov, avšak treba pozerať aj na to, aký typ zváračky máte.
Rutilové, bázické, wolfrámové elektródy
Takže najzákladnejšie typy, s ktorými sa stretávame najčastejšie sú bázické alebo rutilové elektródy. Tie sa radia do triedy obalových elektród. Obalové elektródy sú také, ktoré majú vnútri kovovú tyč a tá je obalená zmesou minerálov a iných organických látok. Bázické aj rutilové elektródy sú určené na bežné domáce zváranie. Každý typ elektród má svoje špecifické vlastnosti, ktoré sú zvyčajne uvedené pri výrobku a aj ich použitie sa viete dozvedieť z popisu. Alebo priamo u odborníkov. Bázické elektródy sa zvyčajne používajú na zváranie hrubších materiálov. Rutilové zasa na zváranie jemnejších plechov, brán a podobe. Obe sa veľmi často používajú v domácom prostredí a sú najjednoduchšie dostupné. Ďalšou kategóriou sú wolfrámové elektródy. Tie sa používajú pri metódy zvárania nazývanou TIG. Tieto elektródy sú určené na rôzne zliatiny, medi, zinku a podobne. Majú rôzny farby, pričom každá sa používa pri inom type materiálu. Vyznať sa v elektródach nie je vôbec jednoduché, preto sa pred použitím poraďte s odborníkmi, ktorý vám veľmi radi vysvetlia ako sa elektródy používajú, čo všetko pomocou daného typu elektródy dokážete zvariť. Ušetríte si tým mnoho nervov.
Pri zváraní používajte bezpečnostné ochranné prvky
Okrem elektród, ktoré ku zváraniu nevyhnutne potrebujete, budete potrebovať aj iné ochranné prvky. Medzi tie sa zaraďuje zváračská kukla, ktorá je azda najdôležitejšia. Je vybavená stmavovacím sklom, ktoré chráni oči pred poškodením pri zváraní. Potom sú to zváračské rukavice, ktoré zasa chránia vaše ruky. Predsa len rozpálený kov, ktorý môže odprsknúť nie je nič príjemné na koži. Zváranie je pomerne nebezpečná činnosť, preto treba byť naozaj opatrní.
Viac o rôznych elektródach nájdete na https://www.interweld.sk/