Chladné, zimné mesiace už klopú na dvere. S ich príchodom sa začína mnoho domácnosti zaoberať tým, ako v zime ušetriť. Zima ako taká je charakteristická tým, že sú potrebné zvýšené výdavky na chod domácnosti. Patria sem hlavne výdavky za vykurovanie a náklady potrebné na získanie teplej úžitkovej vody. A práve na týchto veciach sa snažia ľudia ušetriť čo najviac. Základným prostriedkom šetrenia býva vetranie. Ako však vetrať tak, aby sa vzduch v zime vo vašej domácnosti vymenil rýchlo a bez toho, aby sa to odrazilo na vašej peňaženke?
Dôvody, prečo sa nebáť vetrania v zime
Existujú mnohé domácnosti, ktoré počas zimných mesiacov jednoducho prestanú vetrať, a to preto, lebo sa obávajú, že im bude z domácnosti unikať teplo. Pozor však na to – účel šetrenia peňazí to možno splní, ale v nevetranom priestore existuje vyššie riziko vzniku plesní a tak isto sa vo vašej domácnosti bude nadmerne usádzať prach. Preto teda vyskúšajte šetriť iným spôsobom, ako úplným zabudnutím na vetranie. Ak budete vo vašej domácnosti pravidelne vetrať, môžete si byť istý tým, že vaše zdravie v zimných mesiacoch ľahšie odolá rôznym bacilom. A o tom, že zdravie by nám v zime malo byť vzácnejšie asi netreba hovoriť. Pravidelné vetranie je oproti minulosti dôležitejšie. Ešte niekoľko rokov späť neexistovali v prípade zateplovania také možnosti, aké sú dnes. Bežne dochádzalo aj k samovoľnému vetraniu, a to vďaka nekvalitnej izolácii či medzerám, ktoré sa nachádzali v stavbe. Vetranie je dôležité aj kvôli stavebným materiálom, ktoré súčasný trh so stavebnou technikou ponúka. V minulosti boli stavebné materiály zväčša prírodné, dnes sa stretávame aj so stavebnou chémiou, ktorá je pre zdravie skutočne škodlivá.
Ako počas zimných mesiacov vetrať bez škôd?
V lete jednoducho nezáleží na tom, či máme celý deň okno otvorené. Nedochádza k tepelným stratám a vonku je natoľko horúco, že čerstvý vzduch je jednoducho potrebný. To isté platí aj o zimných mesiacoch. V zime sa odporúča vetrať kratšie, ale o to intenzívnejšie. V zimných mesiacoch stačí okno otvoriť na 5 minút, avšak odporúča sa niekoľkokrát za deň. Vhodné je vetrať ráno hneď po prebudení, po príchode z práce či zo školy a večer pred spaním. Ak chcete tento čas eliminovať, intenzitu získate aj tak, že otvoríte niekoľko okien naraz. Vznikne tak prievan, vďaka ktorému sa vzduch vo vašej domácnosti vymení rýchlejšie. Pre viac informácii o správnom vetraní navštívte https://zivotpodstrechou.sk/.